Uncategorized

Ardahan’da Kavılca Buğdayının Tescillenmesi İçin Çalışma, Tarım Bakanlığı

27.10.2020 / GÖSTERİM SAYSI : 107 / ARŞİV

https://ardahan.tarimorman.gov.tr/Haber/275/Ardahanda-Kavilca-Bugdayinin-Tescillenmesi-Icin-Calisma

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan Kavılca buğdayı tanıtım toplantısı ile 13 bin yıllık geçmişe sahip Kavılca buğdayının gelecekte bölge için önemli ekonomik girdi olması hedeflenmektedir.

     Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan Kavılca buğdayı tanıtım toplantısına Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Çetin DEMİRCİ, Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Sayın Turgay ŞİŞMAN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür V. Soner Fuat YILMAZ, TKDK İl koordinatörü Yusuf  GÜDER, Ardahan Üniversitesini temsilen Prof. Dr. Gülsün Akdemir EVRENDİLEK ve üreticiler katılmıştır.

     Toplantıda konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Çetin DEMİRCİ;

     “İlimize emek veren değerli çiftçiler ve katılımcılar asırlardır Ardahan İlinde ekimi yapılan Kavılca, kavulca, kavlıca ve gernik olarak adlandırılan atasal buğdayımızın ekimi ve çiftçilerimizin buğday ekimi konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunduğumuz toplantının organizasyonunda emeği geçen herkese ve katılımcılarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Kavlıca buğdayı yaklaşık 13 bin yıl önce Anadolu topraklarında yetişen bugün Siyez ve Iza buğdayının atası olarak bilinen bir buğdaydır. Bugün Osmanlı Devletinin arşiv kayıtlarından anlaşıldığı üzere Ardahan civarında kabluca olarak geçen kavılca buğdayının ekiminin yapıldığı bilinmektedir. Kavılca buğdayı Ardahan İli sınırları içerisinde kalan ilçelerde ve Ardahan-Kars sınırında yer alan köylerde ekilmektedir. Kavılca buğdayının coğrafi işaret süreci odamız tarafından başlatılmış olup ‘Kavılca Buğdayı ve Unu olarak tescil edilecektir” demiştir.

     Yapılan toplantıda, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Dr. Sayın Turgay ŞİŞMAN, Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülsün Akdemir EVRENDİLEK ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür V. Soner Fuat YILMAZ, katılımcılara Kavılca buğdayı hakkında gerekli teknik bilgiyi verdi.

     Sayın İl Tarım ve Orman Müdürümüz Dr. Turgay ŞİŞMAN konuşmasında;

     “DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na sunulan değerlendirme aşamasında olan Ata Tohumla Kavılca Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında; 1000 dekar alanda 100 üreticiye 25.000 kg kavılca buğdayı dağıtımı yapılacaktır. 4.yılın sonunda 8000 da alanda 16.000 ton kavılca üretiminin gerçekleşmesi hedeflenmektedir. Bununla birlikte Çıldır ilçemizde Türkiye’nin ilk ve tek kavılca buğdayı işleme tesisi Ardahan TKDK kurumunun destekleriyle girişimci Nejdet KANBİR tarafından kurulmuştur. Bu tesis ilimize kavılca üretimi ve ürünün işlenmesi konusunda önemli bir katkı sağlamaktadır” demiştir.

https://ardahan.tarimorman.gov.tr/Haber/275/Ardahanda-Kavilca-Bugdayinin-Tescillenmesi-Icin-Calisma

Ardahan Kaplıca Kavılca Çıldır Çıldır Buğdayı

Share this:

Leave a Reply